Податок на землю у Краматорську. Знижка діє з 1 лютого. Чи в змозі підприємці виплатити борги та яка позиція влади

 

У Краматорській громаді із 1 лютого діятиме знижена податкова ставка на оренду землі, яка перебуває у комунальній власності. А за період від початку повномасштабного вторгнення і до лютого 2024 року вони повинні сплатити податок на оренду землі у повному обсязі.

Чому бізнес прифронтового регіону не отримав податкових пільг і як діяти підприємцям — у матеріалі.

Житель Краматорська Віктор Рубановський до повномасштабного вторгнення орендував три будівлі для свого бізнесу. Наразі — не працює та має борги за оренду землі.

Одна з будівель, розповів чоловік, законсервована (відключені газ, вода, електрика), інша — у Дружківці, де виготовляли електроприлади, напівзруйнована російськими обстрілами.

Попри те, що його бізнес не працює із лютого 2022 року, підприємець має сплатити податок на оренду землі за майже два роки повномасштабної війни. Лише за одну будівлю у Краматорську, за словами Віктора, борг становить понад пів мільйона гривень.

“У 2021 році тут були заповнені майже всі приміщення для бізнесу. Це були і масажні кабінети, і ювелірні майстерні, і центр здоров’я. У 2022 році з початком війни все зупинилось. І на цьому об’єкті життя вмерло. На цей час ми не в змозі платити ті податки на землю, які нам виставляє влада”, — зауважив підприємець.

Інший місцевий підприємець Валерій Власенко пояснив: питання сплати за оренду землі у повному обсязі постало після внесення змін до Податкового кодексу та внесення Краматорська до територій можливих бойових дій, а не бойових дій. Він, як і інші підприємці, довгий час чекали — як уряд та влада розв’яжуть питання сплати за землю, на якій стоїть зупинений або зруйнований бойовими діями бізнес.

“15 місяців всі чекали постанову Кабміну, а потім вийшов наказ Мінрегіону №1364, де він визначив території можливих бойових дій і бойових дій. І в цьому наказі написано, що Краматорськ взагалі не перебував на території бойових дій, і тому з 24 лютого 2022 року було нарахування всім підприємцям, у кого є договори оренди з Краматорською міською радою, нарахували цей податок. Податок на нерухомість, податок на землю, це все нараховано в повному обсязі”, — розповів Валерій Власенко.

Територія бойових дій та територія можливих бойових дій: де діє звільнення від податків для бізнесу

За словами радниці голови Асоціації міст України Оксана Продан, в залежності від того, який статус “приписаний” громаді Міністерством з реінтеграції — територія бойових дій або територія можливих бойових дій — діють різні правила сплати податків.

“За законом, що прийняли минулого року, якщо це територія бойових дій — звільнення від оплати за землю, там йде звільнення від оренди. Це на рівні закону, що прийняли минулого року, — звільнення від місцевих податків і зборів. На тих територіях, в тих громадах, які віднесені до зони можливих бойових дій, за законом, немає звільнення від сплати податків, є тільки звільнення від податкових перевірок”, — пояснила Оксана Продан.

Сплатити податок за оренду землі мають і ті підприємці, які евакуювались, і ті, майно яких знищене або пошкоджене російськими обстрілами, зауважив Валерій Власенко.

“Розглянути їх зменшення можуть розглянути місцеві ради, місцеве самоврядування. На жаль, зараз на нашій територіальній громаді введена військова адміністрація і постановою ВР всі повноваження ради по прийняттю рішень перекладені особисто на Гончаренка Олександра Васильовича. У тому ж Податковому кодексі зазначено, що він має одноосібно прийняти рішення по або скасуванню податків або їх зниженню”, — розповів підприємець.

У відповідь на інформаційний запит Суспільного Донбас начальник Краматорської військової адміністрації Олександр Гончаренко зазначив:

“Діючим законодавством України не передбачено можливості звільнення від орендної плати за землю, що знаходиться у зоні можливих бойових дій. Однак згідно зі змінами, внесеними до Податкового кодексу військова адміністрація має повноваження встановлювати податкові пільги зі сплати місцевих податків та зборів, якщо земельна ділянка визнана непридатною для використання. Щодо неможливості сплачувати у повному обсязі податку на землю, то із 1 лютого у Краматорській громаді планують знизити ставки орендної плати”, — зазначив Олександр Гончаренко.

Платити податки за території та площі, які не використовуються через руйнацію, додала радниця голови Асоціації міст України, неможливо:

“Неможливо платити податки за ту територію, за ту площу, яка не використовується і не може використовуватись через руйнацію неспроможна бути використана. Тому якщо начальник ВА вже дав лист, що він може це робити, значить завдання підприємців працювати з ним і надалі, щоб він дійсно це зробив і зробив не тільки на 50%, а, до прикладу, як це зробив Харків. Харків знизив податок на 30, 70 і до 1 гривні. В залежності від того, в якому стані знаходиться майно”.

На думку Оксани Продан, логічно ввести критерії, за якими підприємців звільнятимуть від сплати податку.

“Рішення мало би бути не по об’єктах, а по критеріях: повністю зруйноване, частково зруйноване, заміноване — в залежності від ситуації, яка є. І потім комісією, яка працює по підтвердженню ступеню руйнації об’єктів, зафіксувати до якої з груп відноситься цей об’єкт. І тоді тільки мати з податкової, що цей обєкт звільнений абсолютно або по цьому об’єкту знижено податок, або орендна плата”, — пояснила представниця Асоціації міст.

Як бути підприємцям із боргами, що накопичились до 1 лютого 2024 року

“Юридично заднім числом звільняти від податків не можна. Але практично ВР, прийнявши закон 3050, звільнила заднім числом з 24 лютого від сплати податків тих платників, які знаходяться в громадах, де здійснюються бойові дії. Тому однозначно — начальники ВА. Питання тільки в тому, чи він хоче, чи він вважає це за потрібне”, — пояснила Продан.

За словами підприємця Валерія Власенко, у бізнеса залишається питання, що робити з податковими боргами в майбутньому:

“Що далі робить з цими боргами в майбутньому? Так, закінчилась війна, а далі податковий борг залишається. Ці мільйони будуть за плечима цих підприємців. Яким чином повертати людей та бізнес в наші місця?”.

У такій ситуації, за словами Власенка, опинились і підприємці із Дружківки, Слов’янська, Покровська та інших міст Донеччини, які є у переліку територій можливих бойових дій.

Суспільне Донбас 16 січня надіслали із цього питання інформаційний запит начальнику Донецької ОВА Вадиму Філашкіну. Відповіді станом на момент публікації не отримали.

Джерело

Можливість коментувати відключена.