Податкова реформа викликала палкі дискусії в комітеті Ради

В Україні нова влада планує провести масштабну податкову реформу. Обіцяють: буде більше надходжень до бюджету, економіка вийде з тіні, а бізнес буде вести простіше. Але, чи згодні з цим же платники податків?

“Сьогодні” в циклі матеріалів намагаються розібратися в цьому питанні.

Кореспонденти “Сьогодні” побували на засіданні парламентського комітету з питань фінансів, банків і податків. Тут розглядали нові правила для малих підприємців.

Серед них – обов’язкові касові апарати для всіх, а не тільки для тих, чий річний дохід понад 1 млн. грн., як було раніше; введення цифрових касових апаратів; винагороди клієнтам за викриття нечесних продавців.

У переповненому залі – представники асоціацій і бізнесмени. Хто не вмістився, або не пустили – чекає зовні. Якщо закон приймуть, всім їм доведеться залізти до власної кишені, перш за все – “спрощенцям”. Це підприємці, чий річний дохід, залежно від групи, не перевищує 1,5-5 млн. грн. на рік. Ліміти встановили 10 років тому. Тоді це були одні гроші, сьогодні – зовсім інші. В законопроектах це проігнорували.

“Зараз, якщо бити всі чеки через касовий апарат, підприємець перевищує ліміт другої групи” спрощенки “, другої і третьої групи, і він втрачає право працювати на спрощеній системі. Треба підняти ліміт, і тоді перестане бути проблемою бити чеки”, – заявляє представник комітету підприємців України Едуард Курганський.

Встановити касовий апарат коштує не менше 70 тис. грн. з реєстрацією. Дані – Союзу захисту підприємництва. Автори податкових змін запропонували альтернативу – додатки до смартфонів або планшетів. Але вони будуть платними, і чеки все одно потрібно буде роздруковувати та зберігати. Потрібен і принтер. Це все – додаткові витрати.

“Ми говоримо про маленький бізнес, дуже маленький, який торгує в дуже маленьких містечках, типу Прилуки, може в Києві теж є, який купує цей товар на ринках, там, на сьомому кілометрі, які там ще є ринки?”, – каже підприємець з Прилук Володимир Чумак.

Якщо клієнтові не дадуть чек, або дадуть підроблений, він може поскаржитися в податкову. Тоді отримає винагороду – повну вартість товару. А продавець заплатить шраф. Підприємці вже назвали це цькуванням.

“Цей інструмент може вести не до детінізації економіки, а навпаки – використовуватися недобросовісними особами, щоб чинити тиск й ініціювати незаконно перевірки. При цьому законопроект зовсім не вводить відповідальність для споживача, який просто зробив наклеп”, – вважає представник Союзу українських підприємців Тетяна Паламарчук.

Зміни повинні вивести на чисту воду великий бізнес, який ховається за вигідними схемами оподаткування, кажуть їхні автори. Експерти відповідають: ця редакція не допоможе. Зате законопроекти вб’ють конкуренцію, а значить – ціни полізуть вгору.

“Сьогодні ми, споживачі, маємо вибір. Ми можемо піти на базар і купити на ринку, в маленькому магазинчику якусь крупу на вагу, дешевше, ніж у роздробі. Завтра такого може не бути. Тому що це маленький бізнес, він буде зобов’язаний мати касовий апарат і вести облік “, – заявила лідер” Податкового майдану “2010 року Оксана Продан.

Голова фінансового комітету Данило Гетманцев заспокоює. Депутати готові піти на поступки.

“Питання про штрафи може бути обговорено. Особливо щодо залишку готівки в касі. Але я звертаю вашу увагу на те, що ми не створюємо цей штраф, цей штраф був у цьому законі завжди”, – говорить представник парламентського комітету з питань фінансів, банків і податків Данило Гетманцев.

Законопроекти 1053 і 1073 Верховна Рада прийняла в першому читанні. Незабаром вони повернуться до сесійної зали – для читання другого. Але підприємці сподіваються, що і їхню думку врахують.

Раніше ми писали про те, що як тільки законопроект зареєстрували в парламенті, експерти заговорили про податковий тиск.

Новини “Сьогодні” писали, що податкові новації, закладені в законопроекті № 1210, загальмують розвиток української економіки як мінімум на 2%.

Можливість коментувати відключена.