Витяг зі стенограми засідання Верховної Ради України щодо розгляду законопроекту “Про ліквідацію надмірного регулювання”, реєстр. №3256

01 липня2014 року

17:24:21

ПРОДАН О.П.

Шановний Олександре  Валентиновичу, шановні колеги! Я хочу представити вашій увазі зовсім інший від тих проектів, які ми зазвичай   з вами розглядаємо. Мова йде про проект, який передбачає  концептуальний підхід до дерегуляції в Україні.  Я особисто, з   2006 року, чотири рази  приймала участь в різних процесах по дерегуляції, ми з вами знаємо, що це не дуже допомагає. Кожен з нас, кожен з вас, вносимо законопроекти в тій, чи в іншій частині, які б, чи там  трошки забрали корупцію, чи там трошки допомогли людям, чи бізнесу. Разом з тим, немає жодної системи, немає  жодного загального бачення і руху для того, щоб дійсно звільнити економіку  від тієї корупції, яка існує.  Цей законопроект, який   я зараз вам доповідаю, говорить саме про концептуальне звільнення економіки  від того тиску  корупційного, який сьогодні є.

Що пропонує цей законопроект? Він насправді дуже простий в розумінні, але дуже складний в виконанні, проект  передбачає всього 5 статей,  5 кроків. Ми пропонуємо: перше, що приймається закон, ми  через 365 днів приймаємо рішення, що  87 законів діючих сьогодні, втратять свою  чинність в частині    регулювання  бізнесу, рівно через 365 днів після прийняття цього закону. Що ми говоримо надалі?  Уряд спільно з експертами, спільно з міжнародними  організаціями, громадськими об’єднаннями  у відповідності до Закону “Про регуляторну політику” зобов’язаний буде протягом шести місяців підготувати блок рішень в різних напрямках, які забезпечать дійсно безпечність виробництва, безпечність споживання в Україні. І далі: наступні півроку залишаються для нас з вами, для парламенту, чи цього скликання, чи наступного скликання, для того, щоб прийняти в Україні виключно ті норми, які потрібні для безпечності…

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Дайте можливість завершити виступ.

ПРОДАН О.П. Цей законопроект підтримало два комітети: освіти та боротьби з корупцією, ще чотири комітети вважають, що він може бути прийнятий, але після доопрацювання. Я дуже прошу і хочу пояснити своїм колегам, звертаюся чому. Цей законопроект може не подобатися тільки тим хто шукає роботу собі на наступні багато  років по дерегуляції. Тому що цей проект робить програму уряду у сфері економіки, цей проект заставляє уряд протягом року запровадити нові, абсолютно нові європейські принципи регулювання економіки України. Дуже прошу всіх підтримати, дякую за увагу. (Оплески)

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Будь ласка,  голова профільного комітету Кужель Олександра Володимирівна, прошу.

17:27:26

КУЖЕЛЬ О.В.

Шановні колеги! Мабуть мені тяжче всіх говорити, що особисто я як  голова комітету і комітет проголосували проти прийняття цього законопроекту. І я дам пояснення чому, розуміння регуляторної політики і дерегуляції дійсно є дуже важливими в країні, але це не вірне державницьке, це не є державницьке рішення, одним разом відмінити 87 законопроектів. Я хочу, щоб ви почули, які законопроекти відміняються зовсім: Лісовий кодекс, про відходи, Земельний кодекс, Водний кодекс, про екологічну експертизу, про захист рослин, про захист тварин, про карантин і так далі – 87 законопроектів. Скажіть мені, будь ласка,  коли вони зупиняються і далі дається доручення Кабінету Міністрів  підготувати нові законопроекти, ви хтось розраховуєте, що  буде хоч один Кабмін, який буде існувати стільки, щоб  підготувати 87 законопроектів.

На жаль, треба йти тим кроком, який завдяки вам ми вже перший крок зробили, ми відмінили 113 дозволів. Це дуже тяжка робота. Береш один законопроект його розглядаєш, вносиш  зміни, далі – інший  законопроект. Не можна  відміняти регуляцію і змінювати її з дерегуляцією, там де треба в законопроекті про Лісовий кодекс робити дерегуляцію, ми можемо зробити, а відміняти весь Лісовий кодекс, весь Водний кодекс, весь Земельний кодекс – це  є не по-державницькому.

І тому рішення комітету не підтримувати, і повернути на доопрацювання. Дякую.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Зрозуміла позиція.

Будь ласка, шановні колеги, є  необхідність обговорювати? Є. Запишіться, будь ласка.

Будь ласка, народний депутат Вітів, фракція “Свобода”.

17:29:45

ВІТІВ А.М.

Прошу  передати Ірині Фаріон.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, включіть мікрофон Ірини Фаріон.

17:29:52

ФАРІОН І.Д.

Передаю слово панові Кириленкові.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, визначіться зразу кому передавати слово. Включіть мікрофон народного депутата Кириленка.

17:30:07

КИРИЛЕНКО П.В.

Добре. Павло Кириленко, Всеукраїнське об’єднання “Свобода”, Одещина.

Дійсно попри дуже гарні декларації,  закон абсолютно  не правильний. До чого це доведе? Повна ліквідація ліцензій у всіх сферах діяльності.  Ми повинні думати про захист нашого  навколишнього середовища, про акваторії, про наші ліси, і в тому числі  про освіти. Мова йде, в тому   числі в освіті ліквідувати ліцензії в навчальному  процесі, в навчальних закладах.

Пропонується, потрібно приймати правильний закон, який потрібен  сьогодні дійсно суспільству, а не перевертати все  з ніг на голову. Дякую.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Будь ласка, народний депутат Іонова, фракція “УДАР”.

17:31:03

ІОНОВА М.М.

Прошу передати Продан Оксані.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Включить, будь ласка, мікрофон Оксани Продан.

17:31:08

ПРОДАН О.П.

Шановні колеги, я хочу звернути вашу увагу, абсолютно всіх, хто ту є в залі, те, що щойно говорили від комітету, те, що зараз пан Кириленко помилявся, коли виступав, насправді, цього немає в законопроекті. В законопроекті передбачається, що протягом шести місяців уряд буде зобов’язаний підготувати нові норми по регуляторній політиці в державі європейські, чисті, некорупційні, спільно з експертами.

Далі, що тут написано, тут написано, що через рік після того, як  буде прийнятий цей закон, втратять чинність тільки ті частини, які стосуються регуляції тих 87 законів. Я хочу процитувати: “З моменту вступу в дію пункту першого закону законодавчі акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому кодексу”.

І ще раз хочу наголосити, дерегуляції були, є і може бути ще багато, але роблять їх завжди чиновники. Це  єдиний механізм заставити чиновників робити реальну  дерегуляцію, тому що вони або готують нові проекти разом з нами, разом з експертами, разом із світовою спільнотою, або залишаються без роботи. Це єдиний механізм заставити сьогодні урядовців  протягом одного року дійсно змінити сферу економіки. Якщо ми з вами стояли… Я  зараз звертаюсь до членів коаліції. Якщо ми з вами стояли для того, щоб вся регуляція в Україні залишилась, щоб чекати подачок від МВФ, то не голосуємо за цей проект. Якщо ми з вами хочемо створити умови для власного бізнесу, то нам конче потрібен такий проект, який заставить всіх урядовців, всіх чиновників зараз шукати підтримку в експертів і готувати нові норми – некорупційні і проєвропейські. Дякую дуже.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Народний депутат Гордієнко, будь ласка, Компартія.

17:33:05

ГОРДІЄНКО С.В.

Сергій Гордієнко, фракція Компартії України, Полтавщина.

Шановний головуючий, шановні колеги, шановні громадяни України, фракція Компартії України надзвичайно прискіпливо розглянула даний законопроект на засіданні фракції, відбулася саме цікава дискусія. Звичайно,  необхідно прибирати багато питань, які зарегульовані в нашій економіці. Але саме, зваживши на всі “за” і “проти”, фракція Компартії України вирішила підтримати рішення комітету про направлення даного законопроекту на доопрацювання.

І наступне. Я звертаю увагу головуючого і колег. На минулому тижні в нас було протокольне доручення про те, щоб ми все-таки розглянули на цьому тижні проект Закону про реструктуризацію кредитних зобов’язань з іноземної валюти в національну валюту. І ми сюди фактично закликали тисячі людей, які їхали до Києва. Ми не можемо сьогодні їх відпустити, не обговоривши це питання, хоча б давши якусь надію їм. Будь-який варіант законопроекту, який вирішить це питання, фракція Компартії України буде обов’язково підтримувати, але давайте повернемося до цього питання. Люди чекають, за цим йдуть смерті багатьох людей, люди втрачають своє майно. Це дуже важливе питання! Важливіше набагато, ніж дерегуляція.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка, народний депутат Павловський.

17:34:39

ПАВЛОВСЬКИЙ А.М.

Андрій Павловський, фракція “Батьківщина”. Шановні співвітчизники, колеги! Хотів би сказати, що цей законопроект, на жаль, є прикладом правового нігілізму. Як так взяти – і одним законодавчим актом відмінити 87 інших законів, причому важливих законів?! І як можна взагалі відмовитися від державного регулювання? А це ж одна з функцій держави. Інша справа, що це державне регулювання повинно бути оптимально. Є галузі в суспільному житті, у виробництві, які потребують якраз державного регулювання і впливу. Це стосується в першу чергу галузей, що стосується безпеки, здоров’я, життя людей, дотримання певних нормативів і стандартів у виробництві.

І тому наша фракція “Батьківщина” підтримує рішення профільного Комітету з питань підприємництва і регуляторної діяльності, щоб відхилити зазначений законопроект. І радив би колегам більш серйозно підходити до законодавчої діяльності. Фракція “Батьківщина” за нього голосувати не буде. Дякую за увагу.

ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, ми обговорили це питання. і нам треба прийняти рішення.

Я прошу шановних народних депутатів сісти на свої робочі місця і підготуватися до голосування. Нагадаю, ми розглядаємо проект №3256 про ліквідацію надмірного регулювання, і зараз я прошу, шановні колеги, визначитися щодо підтримки цього закону в першому читанні. Прошу, шановні колеги, голосувати.

17:36:38

За-126

Рішення не прийнято.

По фракціях, будь ласка. “Батьківщина” – 7, Партія регіонів – 0, “УДАР” – 35, “Економічний розвиток” – 2, “Суверенна європейська Україна” – 26, 31 – “Свобода”, Компартія – 0, позафракційні – 25.

Можливість коментувати відключена.