В Україні хочуть змінити систему оподаткування доходів фізосіб

В Україні може змінитися система оподаткування доходів фізосіб (ПДФО) — в Раду подано законопроект про те, щоб люди платили податок самостійно, як це роблять у Європі, а не як зараз, коли роботодавець автоматично утримує ПДФО з зарплати співробітника і перераховує державі.

Перше: податки з зарплати працівник повинен платити самостійно, а не отримуючи «чисту» зарплату від роботодавця, як зараз. За бажанням працівник може укласти з роботодавцем договір про зняття податків (тобто для працівника нічого не зміниться), але це його право, а не обов’язок.

Друге: депутати хочуть об’єднати ПДФО з Єдиним соцвнеском (ЄСВ), зменшивши загальний відсоток нарахувань на зарплату з нинішніх 40% до 25%. Роботодавець буде сплачувати ЄСВ не 22%, як зараз, а 15%, а працівник — не 18%, а 10%. Нагадаємо, ЄСВ — це витрати роботодавця, тому «брудна» зарплата має зрости на 7%.

І третє: ПДФО (10%) повинен надходити в бюджет громади, де фактично живе і працює працівник. Недобір грошей у казну, на думку авторів, буде компенсовано за рахунок вибілення зарплат.

«Міжнародні дослідження показують, що люди перестають ухилятися від оподаткування тільки тоді, коли їх витрати на ухилення перевищують третину від того, що вони повинні заплатити. При навантаженні в 25% вихід з тіні стає реальним», — вважає Оксана Продан, один з авторів документа.

На думку експертів, запропоновані нововведення мають як плюси, так і мінуси.

«Зниження податкового навантаження піде на користь як бізнесу, так і працівникам, яким стане простіше отримати після подання щорічної декларації компенсацію від податкової, наприклад, якщо гроші були витрачені на освіту дітей, — говорить виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. — Але в України немає вже запасу міцності на те, щоб компенсувати тимчасове зниження надходжень до бюджету, поки буде йти вибілювання зарплат, як було два роки тому, коли ЄСВ знизили з 37% до 22%. А значить, дефіцит Пенсфонда збільшиться ще на 20-30 млрд грн, перекрити який з держбюджету буде малореально».

Експерти кажуть, що потрібні жорсткі заходи по відношенню до тих, хто не платить податки, причому частина заходів повинна працювати автоматично.

Це може бути заборона виїзду за кордон, накладення співробітниками ГФС арешту на майно (нерухомість, автомобіль), поки не будуть погашені борги з податків, а також штрафи і пеня.

Всі ці дані є в держреєстрах, до яких ГФС має доступ.

Джерело

Можливість коментувати відключена.