Україна наздоганятиме Польщу 50 років?

Ми бідніші за поляків приблизно в чотири рази. Хоча на початку 90-х років були на одному рівні

Нещодавно міністр фінансів Оксана Маркарова вказала на місце у України світовій економіці. За оцінками Мінфіну, щоб наздогнати далеко не найбагатшу за світовими мірками Польщу, нам знадобиться 50 років! І це за умови, що польська економіка стоятиме на місці.

Ми бідніші за поляків приблизно в чотири рази. Хоча на початку 90-х років були на одному рівні. Багато хто пам’ятає, як українці возили дрібні побутові товари в Польщу, бо там був страшний дефіцит. Минуло 25-27 років і ми далеко позаду сусіда.

Подібні факти виглядають як вирок. Мабуть, кожен з нас, коли читає щось подібне, запитує: а яке майбутнє на нас чекає? Чи побачу я та мої діти Україну сильною – країною, яка не ходитиме з простягнутою рукою? Відсутність відповіді на це питання і є однією з основних причин, чому стільки людей виїжджає за кордон. Вони шукають не лише заробіток, вони шукають перспективу кращого життя.

Що робити у цій ситуації?

Перш за все, визнати, що нинішня економічна політика – шлях в нікуди. Щоб наздогнати Польщу за 25 років, нам потрібен 5% ріст економіки. А щоб зробити це за 13 років – 10% ріст. Хочемо дотягнутися до світових середняків – тоді щороку маємо зростати на 8-10%. Це ключовий показник ефективності (KPI) для уряду. Виправдання урядовців, що вони щось «стабілізували», «розширили», «забезпечили» нікого не цікавлять. Бажаєте залишитися на своїх посадах – будь ласка, зробіть так, щоб у нас щороку було +8-10% в економіці.

Щоб виконати цей KPI, варто змінити пріоритети в економіці. Зробити ставку на малий і середній бізнес, а не на монополії. Саме це свого часу дало поштовх польський економіці. А раніше – німецькій і багатьом іншим.

Як це працює в реальному житті.

В Польщі підприємці можуть взяти кредит на розвиток власної справи під 5-7% річних. При цьому державний банк дає гарантії по кредитах малому бізнесу, сума гарантії – до 1 млн євро. В країні працює мережа регіональних центрів сприяння малим і середнім підприємствам. Польський уряд спрощує адміністративні процедури для бізнесу і активно просуває власних виробників за кордоном.

Німеччина свого часу запустила 200 програм підтримки малого та середнього бізнесу з щорічним обсягом кредитування на суму понад 15 млрд євро. Підприємці можуть отримати пільговий кредит в державному банку в 0,5 млн євро на 15 років. Що цікаво, перші 7 років сплачуються лише відсотки по кредиту.

У Великобританії малі підприємства можуть отримати кредит у чверть мільйона фунтів до 5 років під 2% річних.

В Ізраїлі ще у 80-х роках було створено державні венчурні фонди, через які фінансувалися перспективні підприємці і стартапи.

Тобто, всі розвинуті країни борються за кожне робоче місце і кожен долар, євро чи злотий сплачених податків. При цьому уряди розуміють, що робочі місця і податки не виникають з повітря. Спочатку потрібно стимулювати людей займатися власною справою, вкладати кошти в економіку, лише після цього можна розраховувати на позитивний результат.

А що у нас?

Наші урядовці прагнуть обкласти малий бізнес максимальними податками, тероризують драконівськими штрафами, будують нові перепони. Думають не про завтрашній день, а про те, як вже сьогодні загнати підприємців у глухий кут і забрати у них все.

Понад 73 тис перевірок у минулому році. 1,6 млрд грн накладених штрафів лише по лінії Держпраці. І це на тлі кредитів під 25-30% річних, інфляції, масового дефіциту кадрів та багатьох інших проблем.

Відчутна різниця з Польщею та іншими розвинутими країнами.

То ж маємо вибір: або ми змінюємо економічну політику і даємо можливість людям працювати в Україні, або спостерігатимемо, як українці роз’їжджаються по світу.

Чекати 50 років буде нікому…

Джерело

Можливість коментувати відключена.