Пропозиції Всеукраїнської асоціації кредитних спілок до проекту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування доходів від капіталу» (реєстр. №4101а від 18.06.2014)

Верховна рада України

Після набрання чинності Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» Всеукраїнська асоціація кредитних спілок (далі – ВАКС) неодноразово на робочих зустрічах, обговореннях, нарадах, у своїх листах зверталася з пропозиціями, які б зменшили негативні наслідки запровадження оподаткування процентів на вклади (депозити) як для кредитні спілок і їх членів – фізичних осіб.

Незважаючи на докладені зусилля ВАКС пропозиції не враховані, застереження не прийняті.

 19.06.2014 Верховною Радою в першому читанні прийнятий  проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування доходів від капіталу».

Вищезазначеним законопроектом передбачається запровадження  спеціального податку на прибуток, який будуть сплачувати банки та кредитні спілки.

Хочемо наголосити: відповідно діючого законодавства України, кредитні спілки є неприбутковими організаціями, засновані фізичними особами громадянами України й утримуються, кредитують і сплачують проценти за депозитами виключно коштами своїх членів та з метою задоволення потреб своїх членів у взаємному кредитуванні й наданні фінансових послуг.

Враховуючи викладене кредитні спілки не будуть мати змогу платити спеціальний податок на прибуток у розмірі 18%, так як відсутні джерела грошових надходжень (прибуток) з якого можна здійснити ці виплати.

Запропонований законопроектом спеціальний податок ляже тягарем, у першу чергу, на фізичних осібчленів кредитних спілок, призведе до знищення ринку взаємокредитування громадян на ринку кредитної кооперації, стане першим кроком до знищення національної фінансової системи.

Як наслідок – громадяни втратять єдиний спосіб ефективно розміщувати свої заощадження, особливо в сільській місцевості, та отримувати на них пасивні доходи, що в свою чергу призведе до чергової соціальної напруги.

Раніше запропонований державою порядок оподаткування процентів на вклади (депозити), який існував до прийняття Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» та передбачав оподаткування процентів на вклади (депозити) за ставкою 5 %,  був зрозумілим та сприйнятий фінансовим ринком та ринком кредитної кооперації.

Добре розуміючи надскладну ситуацію в країні, ми неодноразово пропонували підтримати наповнення державного бюджету шляхом сплати 5% від процентів, нарахованих на вклади (депозити).

Вважаємо за вкрай необхідне у процесі підготовки  до другого читання:

- виключити з проекту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування доходів від капіталу»  (№4101а  від 18.06.2014)  вимогу щодо обов’язку сплати кредитними спілками спеціального податку на прибуток;

-  встановити з 1 липня 2014 року ставку податку на вклади (депозити) в розмірі 5 % не залежно від  суми отриманих (нарахованих) відсотків.

Президент ВАКС                                                                               В. Волковська

Можливість коментувати відключена.