Поправки до проекту Закону України «Про аудит і аудиторську діяльність», реєстр. №6016-д

Комітет Верховної Ради України

з питань податкової та митної політики

Відповідно до статей 89 та 116 Регламенту Верховної Ради України в порядку законодавчої ініціативи вношу пропозиції до проекту Закону України «Про аудит і аудиторську діяльність», реєстр. №6016-д від 23.10.2017 року.

1. Підпункт 1 пункту 1 статті 1 законопроекту викласти в такій редакції:

«1) аудит фінансової звітності — аудиторська послуга з перевірки даних бухгалтерського обліку і показників фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності юридичної особи, або представництва іноземного суб’єкта господарювання, або іншого суб’єкта, який подає фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність групи, з метою формування незалежної думки аудитора щодо фінансової звітності та висловлення такої думки в аудиторському звіті».

2. Пункт 3 статті 4 законопроекту доповнити абзацом такого змісту:

«Перелік видів підприємницької діяльності, сумісних з аудиторською, визначається Органом суспільного нагляду за аудиторською діяльністю».

3. В пункті 5 статті 6 законопроекту після слова «викладацьку» додати слово «,творчу».

4. Пункт 1 статті 14 законопроекту викласти в такій редакції:

«1. Аудиторський звіт повинен бути підготовлений відповідно до вимог міжнародних стандартів аудиту та вимог, встановлених цим Законом».

5. Речення 2 пункту 7 статті 15 законопроекту викласти в такій редакції: «При цьому до складу Ради Аудиторської палати України не можуть бути делеговані особи, які були членами Ради Аудиторської палати України на дату ініціювання Органом суспільного нагляду за аудиторською діяльністю скликання такого позачергового з’їзду аудиторів, діяльність або бездіяльність яких призвела до систематичного невиконання рішень Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, виникнення конфлікту інтересів, невиконання Аудиторською палатою України делегованих повноважень».

6. Абзац другий пункту 13 статті 15 законопроекту виключити.

7. Абзац п’ятий пункту 13 статті 15 законопроекту виключити.

8. В пункті 14 статті 15 законопроекту останнє речення викласти в такій редакції:

«Порядок відбору незалежного аудитора визначає Рада Аудиторської палати України за відкритим публічним конкурсом».

9. В абзаці другому пункту 1 статті 16 законопроекту після слів «обирається за» додати слово «відкритим».

10. В абзаці першому пункту 1 статті 17 законопроекту п’яте речення викласти в такій редакції:

«Заступником Виконавчого директора та інспектором може бути непрактикуюча особа, яка має досвід роботи у сфері аудиту, бухгалтерського обліку, права не менше 7 років, бездоганну репутацію, не має конфлікту інтересів».

11. Пункт 14 статті 19 законопроекту викласти в такій редакції:

«14. Особа, яка має намір бути аудитором, повинна набути практичного досвіду аудиторської діяльності шляхом працевлаштування/стажування у суб’єкта аудиторської діяльності не менше трьох років в будь-який період незалежно від дати отримання свідоцтва про складання іспитів з теоретичних знань та кваліфікаційного іспиту.».

12. У пункті 17 статті 19 законопроекту слова «центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту» замінити словами «Органом суспільного нагляду за аудиторською діяльністю».

13. У пункті 2 статті 22 законопроекту слова «10 робочих днів» замінити словами «30 календарних днів».

14. У пункт 9 статті 22 законопроекту додати абзац 2 такого змісту:

«Суттєвим порушенням в контексті цієї статті вважається доведене навмисне неподання, пропуск або перекручення інформації, яка підлягає оприлюдненню у Реєстрі згідно вимог цього Закону, яке призвело до введення в оману інших осіб стосовно відповідності аудитора або суб’єкта аудиторської діяльності критеріям для проведення обов’язкового аудиту та аудиту підприємств, що становлять суспільний інтерес».

15. В абзаці другому пункту 11 статті 22 законопроекту слова «членські внески» виключити.

16. Пункт 2 статті 23 законопроекту виключити.

17. Речення 2 пункту 9 статті 40 законопроекту викласти в такій редакції:

«У цьому разі щодо експертів мають бути виконані вимоги незалежності, а також інші вимоги, встановлені пунктом 8 цієї статті».

18. У абзаці другому пункту 8 статті 42 законопроекту цифру «23» виключити.

19. Абзац другий пункту 1 статті 43 законопроекту виключити.

20. Пункт 1 статті 47 законопроекту доповнити словами «та утворюється з метою забезпечення реалізації завдань аудиторського самоврядування».

21. У пункті 4 статті 47 законопроекту:

абзац десятий замінити абзацами такого змісту:

«узагальнює інформацію про практику застосування міжнародних стандартів аудиту та надає рекомендації на запит суб’єктів аудиторської діяльності стосовно спірних та складних питань;

представляє аудиторів України у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, громадськими об’єднаннями та міжнародними організаціями, делегує представників до органу суспільного нагляду;»;

абзац одинадцятий вважати абзацом дванадцятим;

після абзацу одинадцятого доповнити абзацом такого змісту:

«забезпечує доступ та відкритість інформації стосовно аудиторів України»;

абзаци дванадцятий – чотирнадцятий вважати абзацами п’ятнадцятим – сімнадцятим.

22. Пункт 2 статті 48 законопроекту викласти в редакції такого змісту:

«2. З’їзд аудиторів України скликається Радою Аудиторської палати України не рідше одного разу на рік.

З’їзди аудиторів України можуть бути черговими, повторними та позачерговими. Чергові з’їзди аудиторів України проводяться в другому кварталі кожного року.

У разі якщо Рада Аудиторської палати України не скликає з’їзд аудиторів України протягом тридцяти днів з дня надходження пропозиції про скликання з’їзду, аудитори або представники рад аудиторів регіонів, які підписали таку пропозицію, приймають рішення про утворення організаційної комісії зі скликання з’їзду аудиторів України. Організаційна комісія має право скликати та забезпечувати проведення з’їзду аудиторів України через тридцять і більше днів з дня утворення такої комісії, визначати особу, яка головує на засіданні з’їзду».

23. Підпункт 1 пункту 4 статті 48 законопроекту викласти в такій редакції:

«1) делегування аудиторів до Ради Аудиторської палати України; обрання таємним голосуванням голови і заступників голови Ради Аудиторської палати України, голови і заступника голови дисциплінарної комісії аудиторів, голови і членів ревізійної комісії аудиторів, голови комітету з контролю якості та дострокове припинення їх повноважень  (відкликання з посад);».

24. Підпункт 4 пункту 4 статті 48 законопроекту викласти в такій редакції:

«4) заслуховування звітів членів Ради Аудиторської палати України та Голови Аудиторської палати України; розгляд та затвердження звітів Ради Аудиторської палати України, дисциплінарної комісії аудиторів, висновків  ревізійної комісії аудиторів;».

25. Підпункт 4 пункту 4 статті 48 законопроекту викласти в такій редакції:

«5) затвердження кошторису Аудиторської палати України, кошторису дисциплінарної комісії аудиторів, затвердження звітів про їх виконання;».

26. Доповнити пункт 4 статі 48 законопроекту підпунктом 7 такого змісту:

«7) обрання трьох осіб з числа непрактикуючих осіб до складу Ради нагляду».

27. Пункт 1 статті 49 законопроекту доповнити абзацом 2 такого змісту:

«Повноваження і порядок роботи Ради Аудиторської палати України визначаються цим Законом та положенням про Раду Аудиторської палати України, що затверджується з’їздом аудиторів України».

28. Пункт 2 статті 49 законопроекту викласти в такій редакції:

«2. Загальна кількість членів Ради Аудиторської палати України становить 11 осіб: по одному представнику від регіону, з найбільшою чисельністю аудиторів, які обираються зборами аудиторів регіону, та голова і два заступники голови, які обираються шляхом таємного голосування з’їздом аудиторів України.

Рада аудиторів України може достроково відкликати з посади секретаря Ради.

Строк повноважень членів Ради Аудиторської палати України становить 5 років. Одна і та сама особа не може бути делегована до складу Ради Аудиторської палати більше двох строків. Не можуть бути обраними  до складу Ради Аудиторської палати особи, які два і більше  строків були членами Аудиторської палати України, створеної відповідно до Закону “Про аудиторську діяльність”.

Голова, заступник голови, член Ради Аудиторської палати України можуть бути достроково відкликані з посади за рішенням з’їзду.

Голова, заступник голови, член Ради Аудиторської палати України не можуть одночасно входити до складу дисциплінарної комісії аудиторів, ревізійної комісії, комісії з контролю якості».

29. Пункт 3 статті 49 законопроекту викласти в такій редакції:

«3. Рада Аудиторської палати України представляє інтереси членів Аудиторської палати України у період між з’їздами аудиторів України.

Засідання Ради Аудиторської палати України скликаються головою Ради Аудиторської палати України, а в разі його відсутності – одним із заступників голови не рідше одного разу на два місяці. Засідання Ради Аудиторської палати України може бути також скликане за пропозицією не менш як однієї п’ятої від загального складу членів Ради.

У разі якщо голова Ради Аудиторської палати України або його заступник не скликає засідання Ради протягом тридцяти днів з дня надходження пропозиції про скликання засідання, члени Ради Аудиторської палати України, які підписали таку пропозицію, приймають рішення про скликання Ради Аудиторської палати України через тридцять днів і більше від дня прийняття такого рішення та визначають особу, яка головує на засіданні Ради.

Засідання Ради Аудиторської палати України є повноважним, якщо на ньому присутні більше половини членів Ради.

Рада Аудиторської палати України приймає рішення від імені Аудиторської палати України. Рішення Ради Аудиторської палати України приймаються на її засіданнях простою більшістю голосів за наявності більш як половини її членів за винятком випадків, передбачених цим Законом та Статутом Аудиторської палати України. У разі рівного розподілу голосів членів Ради голос головуючого на засіданні є вирішальним».

30. Пункт 1 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» законопроекту викласти в такій редакції:

«1. Цей Закон набирає чинності 1 січня 2018 року та вводиться в дію 1 жовтня 2018 року, крім:

пункту 4 статті 23 розділу VІ та пункту 8 статті 42 розділу VІІ, які набирають чинності через два роки з дня набрання чинності цього Закону;

підпункту 1 пункту 9 розділу Х цього закону щодо внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, який набирає чинності через дванадцять місяців з дня набрання чинності цього Закону».

31. У пункті 2 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» законопроекту після слів «зазначені у цьому пункті особи» додати слова «до 31 жовтня 2018 року».

32. У пункті 3 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» законопроекту після слів «відповідно до вимог цього Закону» додати слова «до 31 жовтня 2018 року».

33. В пункті 5 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» законопроекту слова «3 місяців» замінити словами «6 місяців».

34. В абзаці 7 пункту 5 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» законопроекту слова «та представники аудиторських фірм, включених до Реєстру на дату набрання чинності цим Законом» виключити.

35. У абзаці десятому підпункту 1 пункту 9 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» законопроекту слова «від двохсот до п’ятисот» замінити словами «від ста до двохсот».

36. У абзаці дванадцятому підпункту 1 пункту 9 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» законопроекту слова «від п’ятисот до однієї тисячі» замінити словами «від двохсот до п’ятисот».

Прошу врахувати.

Народний депутат України                                Оксана ПРОДАН

Можливість коментувати відключена.