Оксана Продан: “Успішна Україна. Чиїх рук справа?”

Хочеш, щоб в Україні була інша влада? Йди у владу. Ходи на вибори. Уважно слідкуй за діями, а не за словами. Відкривай власний бізнес. Змінюй власне селище чи місто

Кожен з нас хоче, щоб умови життя в Україні були «як в Європі». З високими зарплатами та пенсіями, незалежним і справедливим судом, хорошими дорогами. Однак небагато хто шукає відповідь на питання: а як Європа цього досягла? І що повинні зробити ми, щоб наздогнати її?

Цьому є своє пояснення.

Спочатку Російська імперія, потім Радянський Союз зробили все, щоб назавжди змінити генокод українців. Сотнями років витравлювалися свободолюбство, незалежність, гідність. І, навпаки, підтримувалися пасивність, кон’юнктурність, сірість.

Це наш спадок, і він дається взнаки в першу чергу небажанням більшості брати реальну участь в виборі, будівництві, контролі.

При цьому охочих скористатися громадянським інфантилізмом завжди більше, ніж місць у владі.

Підтримка на виборах – влада – гроші – підтримка на виборах. Політична машина в Україні працює майже без збоїв. Минають роки, а люди все ще хочуть вірити в дива, і щоразу наступають на одній й ті ж граблі.

Що з цим робити?

Перш за все, згадати, що Україна – це республіка, а отже, наше життя – це «справа громади», справа кожного.

Хочеш, щоб в Україні була інша влада? Йди у владу. Ходи на вибори. Уважно слідкуй за діями, а не за словами. Відкривай власний бізнес. Змінюй власне селище чи місто. І найважче – змінюйся сам. Тільки так буде результат, якого ми хочемо.

Хтось скаже, що це фантастика. Що потрібні десятки років, щоб виросли нові покоління українців, які не знають, що таке «совок». Але у нас немає на це часу. Світ буквально біжить вперед. Світова економіка щороку зростає на 3-4%. Тоді як ми – ледве на 2%.

Без якісних змін за 10-15 років третина українців, які ще вірять в Україну, опиняться в пошуках кращого життя  в Польщі, Італії, Канаді та інших країнах.

Тому не варто покладати великі надії на когось. Потрібно створювати умови, щоб в Україні з’явилися критична маса вільних, з розвинутим почуттям власної гідності та критичним мисленням, відповідальних, самодостатніх людей.

Від цього залежить майбутнє України, наше майбутнє.

Як це зробити?

З усіх можливих варіантів, на мою думку, найкращий – це республіканізм. Республіканські ідеї можуть стати хорошим щепленням від «совка» та інфантилізму.

Серед них:

  • захист права власності;
  • сильний малий і середній бізнес;
  • сильний громадський сектор;
  • самостійна сплата податків громадянами;
  • праймеріз, обов’язкові теледебати і прозорі механізми фінансування на виборах та інші ідеї.

Багато що з цього ми почали реалізовувати, але ще більше потрібно зробити. Поступово, крок за кроком.

Головне – поставити мету, розробити дорожню карту і не марнувати час на зайві ілюзії. Бо майбутня успішна Україна – це наших рук справа.

Джерело

Можливість коментувати відключена.