Оксана Продан: Основа справжньої демократії – велика кількість успішних, активних та ініціативних людей

Член Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики, народний депутат і голова Всеукраїнського об’єднання малого та середнього бізнесу «Фортеця» Оксана Продан, розповіла в інтерв’ю виданню “Грушевського, 5” як підвищення мінімальної заробітної плати впливає на Пенсійний фонд і бюджет, яким чином створювати робочі місця та про свої законодавчі ініціативи, важливі для підприємців та економіки країни.

21687084_1840696489281295_1666515404717385189_o.jpg

Оксано Петрівно, вже більше чотирьох років назад Ви разом із Павлом Розенко зареєстрували законопроект, який передбачає запровадження накопичувальної системи. Проте, і надалі залишається Пенсійний фонд, і люди в Україні не можуть самостійно розпоряджатися власними коштами. Чому так відбувається?

Причина банальна: для того, щоб запровадити накопичувальну систему, немає політичної волі. Саме тому й продовжує існувати Пенсійний фонд – попри всю його неефективність, непрозорість та закритість. Сподіваюсь, найближчим часом ситуація зміниться, адже доки Пенсійний фонд залишається у теперішньому вигляді, будь-яка реформа є лише імітацією. Наразі його намагаються зробити «успішним», а насправді просто відраховують частину виплат напряму з бюджету й у такий спосіб начебто демонструють зменшення дефіциту. Насправді, це чергова маніпуляція.

Як підвищення мінімальної заробітної плати впливає на Пенсійний фонд? Чи не піде підприємець в тінь через навантаження на бізнес?

Багато підприємців уже пішли в тінь. Як ви правильно підмітили, через те, що малий і середній бізнес в значній мірі оплатив підвищення мінімальної зарплати. Для багатьох підприємців, особливо в невеликих населених пунктах, де невеликі оборот і доходи, новий рівень «мінімалки» став величезною проблемою. У них просто не вистачає коштів на всі обов’язкові платежі.

Коли уряд запроваджував «мінімалку» у 3200 гривень, експерти попереджали, що економіка не дає передумов для такого збільшення. Зрештою так і сталося. В одному із нещодавніх інтерв’ю міністр фінансів зізнався: справжньою метою цього кроку було збільшення надходжень до Пенсійного фонду та загалом до бюджету, бо саме від «мінімалки» нараховуються три платежі: єдиний соціальний внесок, податок з доходів фізичних осіб та військовий збір.

Нардепи, зокрема пан Ляшко, пропагує підвищити «мінімалку» аж до 5000 гривень.

Мені дуже хотілося б, щоб доходи людей збільшувались реально, а не фіктивно. Бо в останньому випадку рішення, яке начебто приймається «заради людей», тягне за собою інфляцію. А вона, у свою чергу, зменшує реальну вартість коштів, а отже, й купівельну спроможність українців. Радянський Союз припинив існування 26 років тому, а Уряд і парламент досі час від часу намагаються покращити життя командними методами. Сьогодні вони не спрацьовують. Спитайте будь-кого. Люди не відчувають результатів.

Достойна зарплата – це наслідок економічного розвитку, створення нових робочих місць, можливості заробляти легально. Кошти для нормальних зарплат і пенсій будуть тоді, коли люди отримають змогу працювати в Україні, а не тікати за кордон.

Яким чином створювати робочі місця?

Для мене визначальними є дві речі. По-перше, це гарантування права власності, але для цього в Україні мають бути нормальні суди. По-друге, потрібно мінімізувати регулювання бізнесу з боку держави. Сьогодні жоден підприємець – від маленького до великого – не впевнений, що нічого не порушує. Адже звинуватити можна будь-кого: скажімо, є якась норма 1982 року, а юрист до неї просто не дочитав. Отже, рецепт простий: звільніть бізнес від своїх корупційних «хотєлок» і він почне працювати. Українські підприємці отримають величезний стимул, коли побачать на власному досвіді, що жоден реєстр не можна «відкоригувати», а поле, машину чи підприємство – відібрати фізичним шляхом або, як то кажуть, «віджати».

Снимок экрана 2017-10-09 в 13.06.03.png

Що для того, щоб відбулися ці дві речі, робите саме Ви?

Я вже давно працюю над змінами, які стосуються регулювання економіки. Спільно з колегами зареєстрували в парламенті законопроект 3766, він так і називається «Про зміну системи регулювання економіки». Після прийняття цього документу, у чиновників і депутатів буде рівно один рік на створення європейської системи регулювання. Через 365 днів старі норми втратять силу. Тому або нова система, або чиновники втратять роботу.

Впродовж цього року уряд та парламент спільно з експертами і нашими міжнародними партнерами повинні доопрацювати та ухвалити закони, які скасують старе регулювання і замінять його новими вимогами до підприємців. Вони будуть мінімальними. Єдина сфера, яку має контролювати держава – це безпека. Безпека споживача, безпека виробництва, безпека для екології. Решту потрібно відпустити.

Знаю, що в більшості сфер такі проекти готові, але вони не проходять через урядовців, через корупційне лобі в парламенті, тому що існуюча корупційна система дуже цікава монопольному великому бізнесу, який зараз при владі, він не допускає конкуренції, стримує ціни, тому кардинальні зміни блокуються.

Коли чиновники регулюють самі себе, вони не викинуть нічого зайвого. Скажіть, наприклад, звідки в нас ботулізм? Хіба немає достатнього контролю? Контроль є, але є і ботулізм. Ми купуємо небезпечну рибу, заплативши як за перевірену та безпечну, адже в ціні від самого початку «закладені» інтереси всіх інспекторів. І так куди не глянь.

Нещодавно одна моя знайома, у якої є бізнес в Україні та Словаччині, сказала: «Я дуже люблю Україну, але бізнес легше робити в Словаччині. Там займаються справою, а тут борються за виживання. І це зовсім різні речі». Повне «перезавантаження» регулюючої системи призведе до того, що завтра кожен бізнесмен чітко розумітиме, чого від нього вимагає держава. Ми повинні зробити так, щоб одні люди в Україні могли займатися бізнесом, інші – працювати за достойну заробітну плату в безпечних умовах. Й усі – нормально жити на свої чесно зароблені гроші.

Оксано Петрівно, чи підтримуєте Ви відкриття ринку землі?

У першу чергу, я виступаю за те, щоб права власності в земельній сфері були надійно захищені. Говорити про відкриття ринку землі можна лише після цього, інакше люди залишаться взагалі ні з чим. Ми вже маємо досвід приватизації, коли українці отримали папірці, а дехто не отримав навіть їх. Повторення такої ситуації неприпустимо.

Якими законопроектами чи окремими нормами, прийнятими в цьому скликанні, Ви допомогли фермерам?

Був випадок, коли фермерів зобов’язали сплачувати пенсії за тих працівників, які з їх підприємств дочасно вийшли на пенсію. Уявляєте? Селян, які ніколи в житті не мали великих грошей, змусили сплачувати замість держави. Коли стало відомо про це, я миттєво ініціювала законопроект, дякую Андрію Парубію, всім фракціям і групам, які мене підтримали, і ми скасували цю норму.

Це важливе досягнення. Якими законопроектами, окрім цього, Ви пишаєтесь?

Ще з минулого скликання я займаюсь безпечністю та якістю харчових продуктів. Цього року парламент ухвалив поданий мій законопроект 0906, який забезпечить безпроблемний експорт українських продуктів харчування до Європи, тому що тепер система виробництва та контролю за ними повністю відповідає європейським нормам. Європейські контролюючі органи більше не ставитимуть жодних додаткових вимог до українських виробників. Вважаю це своєю заслугою.

Які законопроекти готуєте на осінь?

Влітку внесли законопроект, який ініціювала Асоціація міст України. Він стосується земельних ділянок, які виділяються учасникам АТО. Ми намагаємося зробити цю процедуру абсолютно прозорою. Якщо учасник АТО не хоче ділянку або просто не має у ній потреби, адже для будівництва на ній потрібні кошти, він зможе отримати грошову компенсацію за рахунок бюджету.

Також я працюю над законопроектом про звільнення від оподаткування неприбуткових релігійних організацій. Вимоги до релігійних організацій змінилися, коли був прийнятий новий Податковий кодекс. Ми прагнемо, щоб їх представники не мали потреби щоразу доводити державі, ким вони є. За даними Мінкульту, таких організацій в Україні понад 30 тисяч.

21427572_1822853427732268_5328961732861445557_o.jpg

Який іноземний досвід ви привозите як парламентар до своєї країни та використовуєте у своїй роботі?

У нас дуже багато говорять про грузинський досвід, але мені особисто подобається, як малий та середній бізнес підтримують у Сполучених Штатах. В США розуміють: державі потрібні підприємці як клас. Адже основа справжньої демократії – це велика кількість успішних, активних та ініціативних людей, які самостійно приймають рішення і не залежать від чиїхось подачок. Нам до цього поки ще далеко: замість того, щоб дати людям можливість проявити ініціативу і почати заробляти, їм надають субсидії.

У США та Європі застосовується цілий набір законодавчих інструментів, які допомагають підприємцям. Наприклад, це спеціальні умови фінансування, кредитування, розвитку… До того ж європейські країни послідовно захищають національного виробника. Це також правильно. І ми теж це зробимо в Україні. Особисто я докладу до цього усіх зусиль.

Джерело

Можливість коментувати відключена.