Оксана Продан для Інтернет-видання Obozrevatel: “Вибори без вибору: як це змінити”

Останні місяці країна живе виборами.

На кожному кроці – біл-борди з обіцянками політиків.

На кожному каналі – політичні ток-шоу у стилі “собачих боїв”, а в перерві – політична реклама з обіцянками кандидатів.

В соціальних мережах – армії “експертів”, які захищають близьких до них політиків і атакують усіх, хто висловлює протилежну думку.

Це – війна усіх проти всіх, і у цій війні – нуль смислів, нуль толерантності, нуль поваги політиків до себе та українських громадян.

Як це змінити?

Єдиний шлях – ухвалити нові правила гри. Зробити те, що обіцяли депутати, які підписували Коаліційну угоду в 2014 році, а саме: запровадити пропорційну систему з відкритими списками, почати карати за порушення правил фінансування виборчих кампаній.

Немає сенсу “винаходити велосипед”, відповідні правила працюють у багатьох розвинутих країнах, і вони викладені в законопроектах 7366-6 та 8474.

Ключові пункти.

По-перше, має бути справжня політична конкуренція. Висування кандидатів – через праймеріз. Не партійні вожді за зачиненими дверима, а люди мають визначати виборчий список. Партія може запропонувати попередній перелік кандидатів, а далі кандидати повинні йти до людей і боротися за їх підтримку. Тоді у нас будуть справжні партії, і найголовніше – з’явиться альтернатива старим політикам. Це те, чого всі чекають.

По-друге, повна фінансова прозорість. Виборчий фонд кандидата або партії може бути сформований лише з внесків громадян і громадських об’єднань, яким це не заборонено і які можуть прозвітували про свої майно та доходи. Жодних тіньових схем, повний контроль над тим, хто і як фінансує виборчу кампанію.

По-третє, обов’язкові теледебати між кандидатами з визначеним переліком запитань –внутрішня і зовнішня політика, охорона здоров’я, соціальний захист, фіскальна система. Якщо кандидат в президенти відмовляється від участі в дебатах, його знімають з виборів. Жодних монологів. Претендент на найвищу державну посаду зобов’язаний розповісти, що він планує зробити, і не через політичну рекламу або пости в соціальних мережах, а під час дебатів. Ми не маємо право обирати “кота в мішку”, так, як це відбувається зараз.

Виборча кампанія у такому форматі, як зараз – це поразка для нас усіх. Замість того, щоб об’єднати людей навколо проектів майбутнього, суспільство розділяють на багато невеликих таборів, і з кожним днем градус кампанії зростає.

Я вже не кажу про довіру, рівень якої і так катастрофічно низький.

Тому у нас два шляхи.

Або нові виборчі правила і змагання ідей та проектів.

Або збереження того, що є і війна усіх проти всіх з абсолютно непередбачуваними наслідками.

Я – за зміну правил.

Джерело

Можливість коментувати відключена.