Оксана Продан: “Чому слід легалізувати криптовалюти”

До них можна ставитись по-різному, та факти говорять самі за себе

Об’єм світового ринку криптовалют – $200 млрд, об’єм українського ринку – $2,5 млрд, тобто понад 2% нашого ВВП. Багато країн розуміють, що це нові можливості.

Японія визнала біткоїн, найпопулярнішу криптовалюту, офіційним засобом платежу. Легалізувала криптовалюту і сусідня нам Білорусь. Росія пильно приглядається до блокчейну у фінансах, щоб обійти санкції. Банк Англії працює над впровадженням національної криптовалюти, яка була б прив’язана до фунта стерлінгів. Австрія вже регулює транзакції в криптовалюті. Німеччина визнає біткоїни приватними грошима, а їхній центробанк виступає за глобальне регулювання ринку криптовалют. У відповідь Крістін Лагард заявила, що очолюваний нею МВФ готовий взяти на себе головну роль у цьому напрямку.

А що в Україні?

Менш як рік тому Національний банк, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку і Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг поставилися до питання криптовалют досить стримано і прохолодно. Мовляв, криптовалюти – це ні гроші, ні валюта, ні цінні папери чи інший платіжний засіб. І при цьому українців попередили про великий ризик будь-яких операцій з криптовалютами. На тлі останніх світових тенденцій тональність змінилася. Тепер в НБУ кажуть: дайте нам відповідь, що таке криптовалюта, і ми почнемо працювати над нормативно-регуляторною базою для банків.

Така відповідь є. У вересні в парламенті був зареєстрований законопроект, де чітко прописані всі терміни. Зокрема, віртуальний актив. «Віртуальними активами» вважаються криптовалюти та токен-активи. У свою чергу, криптовалюта – це віртуальний актив у формі токену, що функціонує як засіб обміну або збереження вартості.

Документ пропонує оподаткування виключно операцій з обміну віртуальних активів на валютні цінності, тобто традиційні гроші. Крім того, не підлягатимуть оподаткуванню операції з обміну віртуального активу одного виду на інший. Також для підприємств буде встановлена пільгова ставка оподаткування прибутку (доходу) від операцій з продажем віртуальних активів – на рівні 5% до 2024 року. Після –18%. Для фізичних осіб ставка залишатиметься незмінною – на рівні 5%.

Легалізація криптовалют створить в Україні передумови для побудови цивілізованого і конкурентного ринку віртуальних активів, від якого виграють усі. Як українці, так і зовнішні інвестори. Віртуальне стане реальним та приноситиме користь усім – власникам криптовалют, звичайним громадянам, та українській економіці.

Джерело

Можливість коментувати відключена.