Оксана Продан: “Чому необхідно перевести в онлайн видачу дозволів на будівництво”

Останнім часом різко зросла кількість відмов у видачі дозвільних документів на будівництво. Схоже, бенефіціари тіньових схем хочуть, щоб ми жили по-старому. Але в наших силах цьому завадити.

Кожен, хто мав справу з будівництвом в Україні, чудово знає, як важко отримати необхідні для цього документи. Не залежно від того, що ви хочете збудувати – приватний будинок, багатоповерхівку, невелику майстерню або завод, – потрібно зібрати стоси паперів, оббігати багато кабінетів і місяцями чекати на підписи чиновників.

Не маєте стільки нервів та часу? Вам порадять вирішити всі питання через “єдине вікно”, але не справжнє, а корупційне. Зверніть увагу, скільки разів затримували працівників Державної архітектурно-будівельної інспекції на “гарячому”, в момент отримання хабарів на тисячі доларів, і ви зрозумієте масштаби лиха. Недарма будівельну галузь самі ж правоохоронці називають однією з п’яти найкорупційніших в Україні.

Для економіки подібна практика – величезна проблема. Наведу простий приклад. Підприємець хоче розширити виробництво і збудувати новий цех. Є проект цеху, банк дав кредит під заставу одного з існуючих об’єктів, але виникають проблеми з отриманням дозволу на будівництво. Поки він оббиває пороги чиновників, потрібно сплачувати відсотки по кредиту. Нарешті дозволи отримано, але не за декілька тижнів, а за півроку чи рік. Щоб хоча б частково компенсувати втрачений час, підприємець змушений продавати власну продукцію за вищими цінами. Інакше у нього не буде коштів на податки, зарплати працівникам та інші потреби.

Інший приклад – будівництво багатоквартирного будинку. Корупційний податок напряму впливає на вартість квадратних метрів. Як і у випадку з цехом, цей податок сплачуємо ми з вами, покупці.

Тобто, чим складніша процедура отримання дозволів на будівництво, тим більше витрат у підприємців, тим вища ціна продажу.

Чи намагалися змінити ситуацію? Бажання усунути корупцію в будівництві декларують завжди, але всі ми відчували результат. В останні роки “крига скресла”, запрацювала онлайн-платформа “Прозора ДАБІ”, відкрита система розгляду дозвільних документів на будівництво.

Не скажу, що це розв’язало всі проблеми. Але це був чи не перший результативний антикорупційний крок , що одразу вплинуло на нашу позицію в Doing Business. Адже за критерієм “Отримання дозволів на будівництво” ми перемістилися зі 140-ї сходинки на 35-ту, Україна зуміла в загальному рейтингу зробити п’ять кроків вперед і посісти 71-е місце. Без змін у будівельній галузі росту рейтингу не було б.

Однак і ці невеликі здобутки сьогодні опинилися під загрозою. Вже в грудні-січні на порядок зросла кількість відмов у видачі дозвільних документів на будівництво. Зважаючи на дані тієї ж Платформи, кожна друга-третя заяви відхиляються чиновниками.

У цій ситуації важливо не допустити відкату назад.

Необхідно забезпечити належне функціонування Платформи “Прозора ДАБІ” й надалі, а Уряд має якнайшвидше перевести всі сервіси в будівництві в онлайн.

Ще в листопаді минулого року вони декларували запуск “електронного кабінету забудовника”. Вже кінець січня, а його немає. Скільки часу ще потрібно, щоб він з’явився?

Зате зростання відмов у видачі документів вже є всупереч обіцянкам. А це – для когось зниження наступного рейтингу, для споживачів – збільшення ціни. І якщо зниження рейтингу якось пояснятимуть урядовці, то збільшення ціни оплачуватимемо ми всі при купівлі товарів і послуг.

Джерело

Можливість коментувати відключена.